Laura, dzīvo Rīgā

14.04.2015 13:06

Dzīvojam Rīgā un mums, četru cilvēku ģimenei, ir brīnišķīgas brīvdienu mājas Saunagā. Mana attieksme pret komposta kaudzes nepieciešamību un lietderību strauji mainījās brīdī, kad Kolkas pagastā mainījās atkritumu apsaimniekošanas kārtība. Tika noņemti mūsu mājām netālu esošie konteineri un atkritumus savāca pēc noteikta grafika, kurā neiekļāvāmies, jo pārsvarā Saunagā uzturējāmies brīvdienās, kad atkritumus nesavāc. Tā nu katru reizi vizinājām savus atkritumus automašīnas bagāžniekā līdz tuvākajam atkritumu konteinerim – ķēpīga un smirdīga padarīšana.

Tagad, atpūšoties Saunagā, rūpīgi šķirojam atkritumus un piedomājam pie tā, ko mest atkritumos, un ko nest uz komposta kaudzi. Tas ieguvums no kompostēšanas izrādījās ir pavisam liels. Tagad līdzi vedamais atkritumu maiss ir sarucis, un tā saturs pārsvarā ir stikls un plastmasa, kuru mēs arī labprāt izmestu dalītu atkritumu savākšanas punktā, ja tāds būtu pieejams. Turklāt, mums ir iespēja bagātināt augsni piemājas puķu dobēs ar pašu gatavotu mēslojumu.

Saunagā iekārtojām pavisam vienkāršu kompostējamo vietu, no dēļiem sanaglota komposta kaste apmēram 2.5 m gara un 2 m plata, aptuveni 1 m augsta. Bez “virtuves atkritumiem” uz komposta kaudzi vedam sagrābtas koku lapas, nopļautu zāli, nezāles, pelnus no grilla.

Komposta kaudzes saturu pārrokam vienu reizi gadā uz sezonas beigām, tad pakaisam ar kaļķi, lai nav skāba vide un divus gadus gatavojam kompostu. Nākošajā (trešajā) sezonā komposta kaudzes saturs ir jau sadalījies un to var izmantot kā augsnes uzlabotāju. Blakus esošajai kaudzei tiek veidota jauna un tā uz priekšu.