Kompostēšana = iespēja samazināt atkritumu daudzumu + augsnes bagātināšana

02.04.2015 12:06

Kompostēšana ir īpaši aktuāli tagad, kad atkritumu šķirošanai ir svarīga loma, gan vides ietekmes, gan atkritumu poligonu slodzes samazināšanai. Turklāt tā ir izdevīga arī pašu naudas makam – vārdu sakot vairākkārtējs labums. Augstvērtīgs komposts ir ļoti noderīgs augsnes uzlabošanai un augiem kalpo par nozīmīgu barības vielu ieguves avotu.

Kas ir kompostēšana, un kāds ir labums no tās mājsaimniecībā?

Pirmkārt, sadzīves atkritumu daudzums samazināsies vismaz par trešdaļu. Otrkārt, iegūsiet pašu ražotu vērtīgu, barības vielām bagātu kompostu dārzam. Tādējādi samazinās atkritumu izvešanas izdevumi un papildus nogatavojās bagātīga augsne, kuru var izmantot dārza mēslošanai un augsnes ielabošanai.

Kompostēšanai var izmantot dažādus organiskos atkritumus. Mājsaimniecībā tie var būt, piemēram, ēdienu gatavošanas atkritumi, ēdienu pārpalikumi, olu čaumalas, kafijas un tējas biezumi ar filtru, virtuves papīrs un papīra salvetes un dvieļi, mājdzīvniekiem lietotie pakaiši. Dārza augļi un dārzeņi, to pārpalikumi, koku un krūmu sasmalcinātas lapas, pārstādīšanas laikā izmantotā augsne, dārza atkritumi, nopļautā zāle, koka mizas utml.

Kompostēšanas laikā baktēriju un sēnīšu iedarbībā organiskais materiāls tiek sadalīts. Lai process noritētu normāli, jārada tam piemēroti apstākļi. Ļoti svarīgs ir skābekļa un mitruma līmenis kompostēšanas materiālā. Komposta aerāciju var uzlabot, palielinot atkritumu masas porainību, ko panāk ar koku mizu, skaidu, zāģskaidu vai speciālu papildmateriālu kompostam un sausajām tualetēm pievienošanu, kā arī regulāru komposta sajaukšanu.

Virtuves un dārza atkritumus ieteicams kompostēt kopā vienā kompostētājā. Kompostēšanas optimālā temperatūra ir +30 līdz +55ºC.

Kas ir nepieciešams kompostēšanai?

Ātrai un ērtai kompostēšanai jāizvēlas kompostētājs ar vāku. Starp Biolan kompostētājiem atradīsiet tādus, kas paredzēti vienas vai vairāku ģimeņu vajadzībām, bērnudārziem, dzīvokļu koperatīviem, kafejnīcām, ēdināšanas uzņēmumiem un skolām.

Biolan „Ātrais kompostētājs” ir efektīva siltumizolēta kompostēšanas ierīce atkritumu apstrādei visu gadu. Patentēta ventilācijas sistēma nodrošina gaisa piegādi caur gaisa padeves caurulēm tieši komposta masas centrā un tas samazina vajadzību pēc regulāras sajaukšanas. Ātro kompostētāju var lietot un iztukšot arī ziemā.

Kompostētājs Biolan „Akmens“ ir piemērots dārza un mājsaimniecības atkritumu kompostēšanai pie privātmājām vai vasarnīcām. Ārēji tas atgādina akmeni un tāpēc labi iekļaujas vidē, ir dekoratīvs elements un piemērots arī mazākiem dārziem.

Lai kompostēšanas process noritētu efektīvi, nepieciešams komposta maisītājs, jo labāk komposts sajaukts, jo efektīvāk noritēs trūdēšanas process.Vajadzības gadījumā var pievienot Biolan komposta irdinātāju vai komposta un sauso tualešu papildmateriālu.

biolan-logo