Dārznieka palīgs komposta veidošanā
03.09.2015 07:58
Rudens nāk ar bagātīgu dārzeņu, augļu un ogu ražu. Sakņu dārzs paliek tukšāks, augļu kokiem zari pamazām iztaisnojas, daudzkrāsainās atvasaras skaistules, dārza puķes, uzzied visā savā krāšņumā, un arī komposta kaudze aug augumā. Kaudzē tiek mesta zāle, nezāles, dārza augu laksti, āboli un nokritušās koku lapas. Parasti dārznieka galvenā rūpe ir visu novākt laikā un pareizi sagatavot uzglabāšanai, bet reti kurš aizdomājas arī par pareizi sagatavotu kompostu nākošajam gadam.
Ar kompostu mēsloti augi ļoti labi aug, bet nereti arī slimo. Tāpēc komposts ir pareizi jāsagatavo, pieliekot tam klāt labās baktērijas, kas nav kaitīgas dzīvam augam. Ja kaudze ir vienkārši samesta un stāv gadiem ilgi, tad vērtīgie mikroorganismi un veselīgā mikroflora, kas sekmētu augu augšanu, aiziet bojā. Tāpēc, lai sadalīšanās process noritētu ātrāk, komposta kaudzi aplaista ar biokompostētāju. Tas ir sarežģīts un interesants mikrobioloģisks preparāts, kas satur daudz mikroorganismu, kuri patogenos organismus un organiku sadala augiem izmantojamā formā. Produkts ir īpaši piemērots Latvijas klimatiskajiem apstākļiem.
BIO KOMPOSTĒTĀJS sekmē dārza un virtuves atkritumu ātru kompostēšanu, vienlaikus iznīcinot kompostā patogēnos mikrobus. To var lietot zāģu skaidu sadalīšanai, sausās tualetes satura sadalīšanai un smakas novēršanai.
BIO KOMPOSTĒTĀJS aktīvi veic organisko vielu noārdīšanu aerobos un anaerobos apstākļos dažādos temperatūras režīmos. Pateicoties lielai mikroorganismu dažādībai preparātā, tas ir efektīvs plašā pH diapazonā – no 6,5 līdz 8,0. Bioloģisko sadalīšanās procesu sākumā termofīlo mikroorganismu ietekmē, kompostējamā masa sakarst līdz 60oC, pastiprināti sāk noārdīties celulozi saturošie savienojumi, iet bojā nezāļu sēklas un slimību dīgļi. Celulozes sadalīšanās produkti tālāk veicina citu mikroorganismu darbību, kas pastiprināti noārda olbaltumvielas un pārvērš organisko slāpekli vienkāršākā, augiem izmantojamā formā.
Ja tiek ievēroti kompostēšanas nosacījumi, parasti BIO KOMPOSTĒTĀJA daudzveidīgie mikroorganismi 18oC temperatūrā un augstākā pabeidz savu darbību mēneša laikā. Komposta sākotnēji zaļā krāsa kļūst tumši brūna. Tajā iznīcināti augu slimību izraisītāji, nezāļu sēklas. Komposts ir irdens, ar neitrālam tuvu pH un svaigas zemes smaržu, ko izdala tajā esošās aktinomicētes.
SIA “Bioefekts” jau kopš 1993. gada izstrādā un ražo mikrobioloģiskos mēslojumus un mikroorganismus saturošus līdzekļus dārzkopības un lauksaimniecības vajadzībām.
SIA ”Bioefekts”
Ražotne un firmas veikals
Nometņu iela 26 (pagalmā)
Rīga, LV-1048
Tālr. 67619157, 29233947
info@bioefekts.lv
http://www.bioefekts.lv